Македонска приказна

  • Сцена: Детска
  • Тип на претстава: Куклена
  • Времетраење: 55 минути
  • Премиера: 23.06.2000
  • Возраст: 5+
{JEVK2EMBED}

Режија: Боњо Лунгов
Асистент: Маја Енчева

Ова е убедливо најпознатата и најнаградуваната претстава на нашиот театар. Таа слободно може да се нарече заштитен знак на Театарот за Деца и Младинци, зашто со нејзиното појавување започна етаблирањето на нашиот театар, како еден од најдобрите детски театри во регионов и пошироко.

Поставена е со импровизирани кукли (различни предмети од селскиот живот формираат човечки и животински облици) од режисерот Боњо Лунгов, кој слободно може да се каже дека е иноватор на овој вид на кукли. Темпото и ритамот на претставата е диктирано од македонска изворна музика, која со своето богатство не остава простор за кажување на текст. Затоа оваа претстава е одлично разбрана и во средини во кои не се владее македонскиот јазик. Петчлената актерска екипа во која не отскокнува никој, дише како еден организам и публиката ја остава без здив за време на траењето на целата претстава и затоа шеесетте минути поминуваат додека трепнеш. Искористете ја ретката шанса кога оваа претстава е на репертоар, зашто таа е вистински пример како квалитетно можете да го пополните своето слободно време. Важно е да се напомене дека оваа претстава не познава старосни граници и затоа топло им ја препорачуваме и на децата и на возрасните. МАКЕДОНСКА ПРИКАЗНА до овој момент има освоено 9 меѓународни награди, од кои 3 се ГРАН ПРИ награди за претстава во целина. Сите овие награди се всушност и најдобрата препорака за оваа претстава.

Автор на кукли:

Боњо Лунгов

Сценографија:

Љубомир Чадиковски

Музика:

Драган Даутовски

 

FaLang translation system by Faboba

Месечен репертоар

Јануари 2022
П В С Ч П С Н
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Маркетинг