Волшебникот од Оз

  • Сцена: Детска
  • Времетраење: 63 минути
  • Премиера: 21.12.2011
  • Возраст: 5+
{JEVK2EMBED}

Режија: Боњо Лунгов
Автор: Лиман Френк Баум

Светски познатиот филмски мјузикл, под режисерската палка на реномираниот бугарски режисер Боњо Лунгов, беше пренесен и прераскажан во вид на детски театарски мјузикл и на нашата сцена.

 

Авантурите на девојчето Дороти, маестрално одиграно од Нина Деан Гачиќ, девојче кое од својот роден Канзас залутува во волшебната земја од приказните наречена Оз, одлично се проткаени со прекрасни оригинални сонгови и видео проекции од кои застанува здивот. Сакајќи да се врати дома, по патот што води до големиот волшебник ги запознава своите идни пријатели страшилото, лимениот човек и лавот. Заедно со нив успева да ги совлада сите пречки поставени од лошата Западна Волшебничка, феноменално одиграна од Тања Павловска Кочовска. Речисерот, заедно со актерската екипа, мајсторски успева на децата да им ја всади важноста од универзалните човечки особини, како што се мудроста, способноста да се сака и храброста.

Повелете на оваа претстава за да откриете дали и како Дороти ќе ги научи овие животни лекции и дали и на кој начин ќе се врати дома. Нашиот ВОЛШЕБНИК ОД ОЗ за нецели две години успеа да освои 5 меѓународни награди и е една од оние наши претстави за кои секогаш се бара билет повеќе.

Играат:

Нина Гачиќ Деан (к.г.)

Тања Кочовска

Ана Левајковиќ Бошков

Мартин Јорданоски

Ефтим Трајчов (к.г.)

Мики Анчевски

Марија Ѓорѓијовска

Драган Довлев

Асистенти и драматизација:

Маја Енчева и Константин Каракостов

Сценографија:

Дилијана Прванова

Костимографија:

Дилијана Прванова

Музика:

Михаил Шишков

Кореографија:

Константин Каракостов

Превод и препев:

Никола Маџиров

FaLang translation system by Faboba

Месечен репертоар

Јуни 2024
П В С Ч П С Н
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Маркетинг