Изабела Новотни

Образование

Универзите Св. Кирил и Методиј, Скопје - Факултет за драмски уметности (ФДУ) 1988-1992
дипломира во класата на проф. Димитри - Рули Османли

Професионално искуство

Вработена во Театар за деца и младинци во Скопје 1993 -

ПРЕТСТАВИ ОДИГРАНИ ВО ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ

 • Оливер Твист
 • Грдото Пајче
 • Волшебната флејта
 • Попот и неговиот слуга Будал
 • Снежната кралица
 • Василиса прекрасна
 • Папагалчето Рики
 • Алиса во земјата на чудата
 • Крале Марко
 • Могли
 • Пепелашка
 • Црвенкапа
 • Пупи Паф
 • Двајца во еден
 • Малиот принц
 • Снежана и седумте џуџиња
 • Животинска фарма
 • Како сон
 • Спомени во ноќта
 • Зрното грашок и принцезата
 • Кралот Кускуле Први
 • Беше еднаш на Дивиот запад

Улоги на филм

Сенки (Изабела), режија Милчо Манчевски 2007

Ангели на отпад (Маргарита), режија Димитри-Рули Османли 1994

Телевизија

Обични луѓе (ТВ Серија) 2005

Мугра (ТВ драма) 1990

Во светот на бајките 1995-1999

 • Стотиот Клуч
 • Малиот Петар
 • Злата позлатена

Македонски народни приказни1995-1999

 • Сиромавиот што гледал в очи
 • Од доброто има подобро
 • Мома-војник
 • Магепсаното момче
 • Лошата свекрва
 • И многу добрина не чини
 • Илина и Илија
 • Пишман ќе бидиш и вака и така
 • Трипун и Богородица
 • Момата и дванаесетте месеци

Радио

Снимањје на радио драми и натсинхтонизација на цртани филмови 1995 - 1998

Актуелни проекти и ангажмани

Раководител на обука на воспитувачи во градинките во општина Кисела Вода 2013
во областа на театарот и работилница на кукли

Асистент на режија на претставата во Македонскиот Народен Театар - Аферата Елсинор 2013-2014
во режија на проф.Љубиша Георгиевски

Награди

Гран при за претставата Зрното грашок и принцензата на Меѓународниот фестивал во Смољан, Р. Бугарија 1994

Претстави со Изабела Новотни

 • Едвард Раце Ножици
 • Зрното грашок и принцезата
 • Снежана и седумте џуџиња
 • Малата сирена
 • Волшебната флејта
 • Грдото пајче
 • Оливер Твист
 • Пат околу светот
 • Петар Пан
 • Животинска фарма
FaLang translation system by Faboba

Месечен репертоар

Октомври 2022
П В С Ч П С Н
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Маркетинг