30 March 2018

Прес конференција за претставата „ТОБИ“

There is no translation available.

На  ден 3.04.2018 ,(Вторник) со почеток from 10:30 hours во Н.У. Театар за деца и младинци-Скопје, ќе се одржи прес конференција по повод премиерната изведба на детската куклена  претставата „Тоби “  по  текст на Флоријан Зденек, а во адаптација на текст и режија на Драгослав Тодоровиќ.

Овој пат „Театарот за деца и младинци“ подготвува навистина специфична бајка длабоко мотивирана from чисти хумани сфаќања. Режисерот  Драгослав Тодоровиќ ќе каже :

Постои нешто, особено кај младите, што изгледа како непремостива препрека, никако не сте задоволни from сопствениот изглед. Каква тага и горчина ... Меѓутоа, ако имате, како јазовичарот Тоби, пријателка како госпоѓата Флора, вие многу брзо ќе ја надминете оваа безмислена грижа. Едноставно, со помош на пријателите ќе се видите себе си from еден сосема друг, среќен агол. Па, вие сте вешти , остроумни , а бога ми и многу згодни. И уште нешто, немојте да се китите со туѓи перја. Ќе излезете смешни.Драгослав Тодоровиќ, режисер
FaLang translation system by Faboba

Monthly repertoire

December 2022
M T W T F S S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Marketing