4 October 2022

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ на Првиот ИФДТ „ИГОР МАЏИРОВ“ 2022

There is no translation available.

IFDT IgorMadzirov logo

На 04 октомври 2022, во салонот на Театар за деца и младинци – Скопје и официјално заврши првото издание на Интернацаионалниот фестивал на детски театри „Игор Маџиров“ 2022. Стручната жири комисија во состав: Диана Кржаниќ Тепавац, актерка, еатарски педагог и претседател на АСИТЕЖ, Србија во својство на претседател на жирито, заедно со членовите Благој Чоревски, актер и режисерката Драгана Милошевски Попов, главната ГРАН ПРИ награда ја додели на претставата „ТИВКОТО МОМЧЕ“ во изведба на Театарот за деца и млади from Крагуевац, Србија.

Жирито оваа претстава ја гледа како комплетен уметнички чин што храбро отвора чувствителни теми, користејќи внимателно избран театарски јазик, лесно препознатлив и прифатлив from публиката, се наведува во одлуката.

Жирито додели и две специјални награди и тоа за претставата „ЖИРАФА“ на театарот „ХОП СИЊОР“ from Атина, Грција за исклучителната креација, изработка, водење и анимација на куклите и за комплетната естетика и театарскиот израз во претставата. „ЖИРАФА“ ја понесе и наградата за НАЈДОБРА СЦЕНОГРАФИЈА, затоа што како што вели жирито, со минимални средства оваа претстава остварува силни визуелни импресии и отвора простор за детската фантазија.

Покрај нив, жирито додели уште една СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА на претставата „АВАНТУРИТЕ НА МАЛИОТ ЈУЈУ“, за колективната актерска игра и извонредното користење на сценските елементи направени from природни материјали како и за изведбата и употребата на музичките инструменти во истата. Оваа претстава се закити уште и со Наградата за НАЈДОБРА РЕЖИЈА на Рената Карола Гатица.

Наградата за најдобра МАШКА УЛОГА му припадна на актерот МАРКО ХЕРГЕШИЌ, за улогата во претставата „АВАНТУРИТЕ НА БАРОНОТ МИНХАУЗЕН“, на театарот „ЖАР ПТИЦА“ from Загреб Хрватска, за исклучителната ролја која пленеше со одлична актерска изведба допадлива за секое дете. Истата претстава ја освои и наградата за НАЈДОБРА КОСТИМОГРАФИЈА, на авторката Џениса Пецотиќ.

Наградата за НАЈДОБРА ЖЕНСКА УЛОГА ѝ припадна на актерката Јулијана Мирчевска, за улогата на Марика во претставата ЈОВАНЧЕ И МАРИКА, во изведба на театарот „БАБЕЦ“ from Битола.

Првото издание на фестивалот „Игор Маџиров“ се одржа from 30. Септември до 4. Октомври 2022 година на кој учествуваа девет претстави from различни земји на Европа.

FaLang translation system by Faboba

Monthly repertoire

October 2023
M T W T F S S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Marketing