25 March 2021

31ви роденден на Н.У. Театар за деца и младинци

There is no translation available.

Театарот за деца и младинци денес 25.03.2021 го прославува 31. роденден. Поради пандемиските услови, истиот скромно го одбележуваме со низа пораки и честитки поделени на социјалните мрежи from страна на нашите колеги актери. Театарот за деца и младинци во изминатите три децении се докажал дека е најважната културна институција во нашата земја. Тој е местото каде што нашите најмлади ја остваруваат првата средба со културата и уметноста. Изминатата година и покрај пандемијата , нашиот театар from Октомври месец до денес, во континуитет реализира репертоарни активности.

20210325 111150

И годинава континуитетот продолжува со план за реализација на дури четири нови театарски претстави. Двајца from нашите вработени колеги режисери, Драгана Милошевски Попов и Игор Ивковиќ ќе реализираат две нови претстави во циклусот насловен ,, Нови соништа”. Во план е реализација на првата куклена претстава за возрасни, авторски проект на нашиот колега Драган Довлев кој се јавува во улога на режисер на истата. Годинава планираме да изработиме уште две нови претстави за деца : ,, Во детската соба” , невербално фамилијарно шоу во режија на Милена Миланова from Софија, Бугарија и претставата ,, Палешка “ во режија на гостин from Црна Гора. Нека ни е честит 31. роденден , со желба за надминување на околностите во кои живееме и повторни дружби во нашиот театар.

FaLang translation system by Faboba

Monthly repertoire

March 2023
M T W T F S S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Marketing